मंगलबार ०३ जेठ २०७९

युक्रेनका राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीले युक्रेन अब नेटोको सदस्य नहुने बताएका छन् । उनीहरु दुई अलग–अलग रुसी समर्थक क्षेत्रहरू (डोनेट्स्क र लुहान्स्क) को स्थिति ’सम्झौता’ गर्न तयार छन् ।

जसलाई राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले फेब्रुअरी २४ मा आक्रमण सुरु हुनु अघि स्वतन्त्र घोषणा गरे र मान्यता पनि दिइएको थियो । यी नै रुस र युक्रेनबीचको युद्धको मूल कारण मानिन्छन् । रुसलाई शान्त पार्ने उद्देश्यले उनले यो निर्णय लिएका हुन् ।

रिपोर्टका अनुसार जेलेन्स्कीले नाटो युक्रेनलाई स्वीकार गर्न तयार नभएको बताएका छन् । गठबन्धन विवादास्पद चीजहरू र रूससँगको टकरावबाट डराउँछ। नाटो सदस्यताको सन्दर्भमा, जेलेन्स्कीले भने कि आफु घुँडा टेकेर केहि माग्ने देशको राष्ट्रपति बन्न नचाहँने बताएका छन् ।

रुसले नाटोलाई खतरा मानेको छ

रुसले छिमेकी युक्रेन नाटोमा सामेल नहोस् भन्ने चाहना राखेको छ । रसियाले नाटो विस्तारलाई खतराको रूपमा हेर्छ, किनकि यसले यी नयाँ पश्चिमी सहयोगीहरूको सेनालाई आफ्नो ढोकामा चाहँदैन।

२० लाख भन्दाबढी युक्रेनी शरण खोज्दै विदेशी भूमिमा पुगे

न्युयोर्क, २५ फागुन : २४ जनवरीमा रुसले युक्रेनमा पूर्ण रुपमा हमला गरेपछि २० लाख भन्दाबढी मानिसहरु युक्रेन छाडेर विभिन्न देशहरुमा शरण लिएका छन् । राष्ट्रसंघले एक तथ्यांक सार्वजनिक गर्दै सो जानाकारी दिएको हो । राष्ट्रसंघको शरणार्थीसम्बन्धी निकाय यूएनएचसीआरका अनुसार युक्रेन युद्धका कारण २ लाख ११ हजार ३१२ मानिसहरु देश छाडेर शरण लिन विभिन्न देशमा पुगेका छन् ।

यूएनएचसीआर प्रमुख फिलिप्पो ग्रान्डीले यसलाई ‘स्तब्ध बनाउने माइलस्टोन ’भनेका छन् । ‘मोनोलिथिक तथ्यांक पछाडि बिछोड, पीडा र क्षतिका दुई लाख कथाहरू छन्,’ उनले भने । पाशविक युद्धका कारण परिबारहरु निराश र अकल्पनीय पीडामा डुबेको उनले बताएका छन् । रूसी सेना युक्रेनतर्फ अगाडि बढेर विशेष गरी राजधानी किभतर्फ बढ्दै जाँदा यो प्रवाह तीव्र हुने अधिकारीहरू र राष्ट्र संघले अनुमान गरेका छन् ।


Last Updated on: March 9th, 2022 at 3:32 pm
४६८ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया